ارتباط بین واکسن کووید 19 و ناشنوایی عصبی

به گزارش وبلاگ لوازم آشپزخانه، گروهی از محققان دانشگاه جان هاپکینز واقع در آمریکا دریافتند بین تزریق واکسن های کووید 19 مبتنی بر mRNA و از دست رفتن ناگهانی حس شنوایی یا ناشنوایی عصبی ارتباط وجود دارد.

ارتباط بین واکسن کووید 19 و ناشنوایی عصبی

به گزارش وبلاگ لوازم آشپزخانه به نقل از ایرنا، از دست رفتن ناگهانی حس شنوایی یا ناشنوایی حسی عصبی یکی از انواع ناشنوایی است که در اثر بروز مشکل در عصب دهلیزی حلزونی رخ می دهد. این مشکل ممکن است در بخشی از عصب رخ دهد که درون گوش واقع شده است یا بخشی از آن را درگیر کند که درون مغز است.

این تحقیقات با تجزیه و تحلیل داده های موجود در سیستم گزارش رخدادهای نامطلوب واکسناسیون در بازه زمانی 14 مارس 2020 تا 2 مارس 2022 میلادی انجام گرفت.

بر اساس این داده ها در دوره مورد مطالعه 40 مورد ناشنوایی حسی عصبی گزارش شده است که 63 درصد آن ها زنان با میانگین سنی 56 سال بوده اند. وقوع این رخداد تا 21 روز پس از تزریق واکسن گزارش شده و به طور میانگین ناشنوایی عصبی ظرف 4 روز پس از واکسیناسیون به وقوع پیوسته است.

در حدود 75 درصد از این افراد با استفاده از استروئیدها که راه حل استاندارد درمان ناشنوایی حسی عصبی محسوب می گردد، تحت درمان قرار گرفته اند.

محققان با تجزیه و تحلیل این اطلاعات دریافتند تزریق واکسن های مبتنی بر mRNA موجب افزایش ابتلا به عارضه ناشنوایی حسی عصبی به اندازه 0.3 تا 4.1 مورد در هر 100 هزار نفر می گردد.

در سال 2016 هم گروهی از محققان ارتباط بین ناشنوایی حسی عصبی و واکسن آنفلوآنزا را در یک دوره شش ساله مورد مطالعه قرار دادند، اما رابطه معناداری بین تزریق واکسن و افزایش ابتلا به این عارضه شناسایی نشد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید 19 از اواخر سال 2019 در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه دنیا منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت دنیای در اسفند 98 (فوریه 2020) بروز پاندمی (همه گیری دنیای) این بیماری را تأیید کرد.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی به وسیله دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می گردد. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مسائل گوارشی از جمله علائم بیماری کووید 19 است. بیش از 80 درصد مبتلایان به ویروس هم دچار بیماری خفیف می شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلیس، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی های جدیدی را در دنیا به وجود آورده است.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JAMA Otolaryngology Head and Neck Surgery منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "ارتباط بین واکسن کووید 19 و ناشنوایی عصبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط بین واکسن کووید 19 و ناشنوایی عصبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید